Strona: Habilitacja dr inż. Janiny Rząsa / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

Habilitacja dr inż. Janiny Rząsa

2017-06-07
fot. J. Rząsa

Uchwałą z dnia 7 czerwca 2017 r. Rada Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej nadała dr inż. Janinie Rząsa stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie elektrotechnika. Stopień naukowy został nadany na podstawie dorobku naukowego, w ramach którego szczególną pozycję zajmuje monografia „Bezpośrednie napięciowe przekształtniki matrycowe”.

Wniosek był oceniany przez komisję habilitacyjną (powołaną w dniu 3.02.2017 r. przez Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów) w składzie:

1. Prof. dr hab. inż. Marian Pasko – przewodniczący,
  2. Dr hab. inż. Mariusz Korkosz, prof. PRz – sekretarz,
  3. Prof. dr hab. inż. Piotr Chrzan – recenzent,
  4. Dr hab. inż. Robert Stala, prof. AGH – recenzent,
  5. Prof. dr hab. inż. Ryszard Strzelecki – recenzent,
  6. Dr hab. inż. Sławomir Karyś – członek,
  7. Dr hab. inż. Zbigniew Fedyczak, prof. UZ – członek.

Dr inż. Janina Rząsa urodzona w 1952 roku w Dynowie, po ukończeniu szkoły średniej, studiowała w Wyższej Szkole Inżynierskiej i w Politechnice Rzeszowskiej, uzyskując kolejno dyplom inżynierski i magisterski w latach odpowiednio 1975 i 1977. Bezpośrednio po studiach inżynierskich została zatrudniona w Zakładzie Urządzeń Elektrycznych, który to Zakład był zalążkiem dzisiejszej Katedry Energoelektroniki i Elektroenergetyki w Politechnice Rzeszowskiej. W latach od 1979 do 1993 Janina Rząsa korzystała z urlopów wychowawczych i jej kariera zawodowa była podporządkowana pełnieniu zaszczytnej roli matki.

Po powrocie na stanowisko starszego asystenta, Janina Rząsa uzyskała w 2001 roku tytuł naukowy doktora nauk technicznych, przyznany przez Radę Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej za pracę na temat: „Wybrane sposoby kształtowania przebiegów czasowych prądów wejściowych i napięć wyjściowych przekształtników matrycowych”.

Zatrudniona na stanowisku adiunkta, prowadzi ze studentami zajęcia z przedmiotów związanych z energoelektroniką. W jej dorobku dydaktycznym należy wymienić przygotowanie pomocy naukowych w postaci skryptów do zajęć laboratoryjnych i wykładowych oraz wypromowanie kilkudziesięciu inżynierów i magistrów elektryków.

Dorobek naukowy dr Janiny Rząsy to 51 publikacji naukowych, udział w krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych, przygotowywanie recenzji artykułów publikowanych w wydawnictwach zarówno krajowych jak i międzynarodowych. Zainteresowania naukowe Janiny Rząsy skupiają się wokół zagadnień dotyczących analizy pracy układów energoelektronicznych, w tym głównie bezpośrednich i pośrednich przemienników częstotliwości oraz wielopoziomowych falowników napięcia. Drugim obszarem zainteresowań naukowych dr Janiny Rząsy jest zastosowanie układów energoelektronicznych w systemie elektroenergetycznym do poprawy jakości energii elektrycznej oraz do zapewnienia elastyczności działania systemu elektroenergetycznego.

Zainteresowania pozanaukowe to turystyka, wycieczki rowerowe, prace ogrodnicze, prowadzenie domu. Dr inż. Janina Rząsa jest mężatką, cieszy się trójką wspaniałych dzieci i pięciorgiem kochanych wnucząt.

Gratulujemy awansu i życzymy dalszych sukcesów!