Strona: Wydział podpisał umowę o współpracy z Pratt & Whitney Rzeszów w zakresie rozwoju koncepcji Przemysłu 4.0 / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

2017-09-19
fot. J. Dworak

Podczas ogólnopolskiej konferencji “Kształcenie zawodowe w kontekście Industry 4.0”  będącej częścią Festiwalu Nauki, organizowanego w Centrum Wystawienniczo - Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Wydziałem Elektrotechniki i Informatyki PRz a Pratt & Whitney Rzeszów. Umowę podpisali: Prezes PWR Marek Darecki, Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik i Dziekan Wydziału prof. dr hab. Inż. Kazimierz Buczek. Umowa zakłada współpracę PWR i WEiI w zakresie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, wspierania procesu dydaktycznego i wymiany informacji o nowych technologiach w obszarze koncepcji czwartej rewolucji przemysłowej (ang. Industry 4.0), ze szczególnym uwzględnieniem dziedzin informatyki, automatyki, robotyki, elektroniki, telekomunikacji oraz elektrotechniki. Współpraca zakłada szereg działań obejmujących m.in.:

• pozyskiwanie i realizację projektów badawczo wdrożeniowych;
  • dostosowanie programu studiów oraz laboratoriów dydaktyczno-badawczych Politechniki do potrzeb wynikających z koncepcji czwartej rewolucji przemysłowej;
  • udział PWR w wykładach i konferencjach organizowanych przez Politechnikę;
  • rozwój kompetencji kadry technicznej pod kątem wymagań płynących z koncepcji czwartej rewolucji przemysłowej;
  • wspólnego wspierania Politechniki i Pratt & Whitney Rzeszów w realizacji działań związanych z kompleksowym programem dydaktyczno-badawczo-rozwojowym w obszarze czwartej rewolucji przemysłowej.

Koncepcja Przemysł 4.0, nazywana bardzo często czwartą rewolucją przemysłową, zakłada rewolucję w zakresie automatyzacji, przetwarzania i wymiany danych oraz technik wytwórczych poprzez upowszechnienie systemów cyber-fizycznych, Internetu rzeczy, sztucznej inteligencji i przetwarzania chmurowego celem budowy inteligentnych fabryk, gdzie dedykowane systemy sterują procesami fizycznymi, tworzą wirtualne (cyfrowe) kopie świata realnego i podejmują zdecentralizowane decyzje. Komunikacja odbywa się poprzez Internet rzeczy w czasie rzeczywistym zaś dzięki przetwarzaniu chmurowemu są oferowane i użytkowane usługi wewnętrzne i międzyoperacyjne.

Dominik Strzałka