Strona: Wizyta studyjna w Fachhochschule Südwestfalen, Niemcy / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

Wizyta studyjna w Fachhochschule Südwestfalen, Niemcy

2018-06-20
, red.  Anna Szlachta
Fot. własna

 Grupa studentów z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki oraz Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa uczestniczyła w dniach 4 -7 czerwca 2018 r. w wyjeździe studyjnym w Fachhochschule Südwestfalen w Niemczech. Jednym z celów wizyty był udział w International Partner Days, które organizowała niemiecka uczelnia. Spotkanie to umożliwiło zapoznanie się studentów i pracowników uczelni partnerskich współpracujących z Fachhochschule Südwestfalen, a także wymianę doświadczeń związanych ze studiowaniem poza swoim krajem, np. w ramach programu ERASMUS+.

W trakcie wizyty studenci Politechniki Rzeszowskiej mieli możliwość zwiedzania bazy dydaktycznej i laboratoryjnej w kampusach w Hagen oraz Soest. Ważnym elementem były również spotkania z koordynatorami programu Erasmus+ z Fachhochschule Südwestfalen - Christine Lange oraz Sabine Mahlstedt - i co najważniejsze ze studentami niemieckiej uczelni.

W ostatnim dniu wizyty zorganizowano spotkanie integracyjne dla wszystkich studentów obcokrajowców studiujących na Fachhochschule Südwestfalen.

 - Odwiedziliśmy Hagen i Soest. Było to ciekawe i interesujące przeżycie szczególnie dla osób, które pierwszy raz były w Niemczech. Plan wyjazdu zakładał przede wszystkim wizytę na tamtejszej uczelni we wspomnianych miastach – mówią studenci. - Mogliśmy porozmawiać z pracownikami Fachhochschule Südwestfalen, zapoznać się z systemem nauczania, przedmiotami tam obowiązującymi (...), brać udział
w przykładowych laboratoriach
– dodają.

Zdaniem uczestników nowym, niezwykle cennym doświadczeniem było także sprawdzenie znajomości
i poziomu języka niemieckiego.  

- Zostaliśmy zaproszeni do kontynuowania nauki w Niemczech na podstawie wymiany międzynarodowej – cieszą się studenci. -  Uważam, że jest to bardzo dobra alternatywa dla ambitnych studentów z chęcią zdobywania nowej wiedzy i ciekawością świata, niekoniecznie bardzo dobrze znających języki obce, do czego zostaliśmy tam przekonani – powiedział jeden z uczestników wyjazdu. -  Nie należy bać się bariery językowej i może należy zaryzykować – dodał.  

- Dziękujemy za szansę wyjazdu oraz naszej i tamtejszej uczelni za pokrycie kosztów, wspaniałą organizację…- stwierdzili zgodnie studenci.

Uczestnicy serdecznie dziękują prof. Meike Barfuß, prof. Alfonsowi Noe, rektorowi Politechniki Rzeszowskiej prof. Tadeuszowi Markowskiemu oraz dyrektorowi generalnemu Firmy Bury Sp. z.o.o. Bernadecie Dzik za pomoc organizacyjną i finansową.

Powrót do listy aktualności