Strona: Uhonorowano kolejne osoby załużone dla Wydziału / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

Uhonorowano kolejne osoby załużone dla Wydziału

2019-09-13

Podczas posiedzenia Rady Wydziału w dniu 12 września br. prof. dr hab. inż. Kazimierz Buczek poinformował, że kolejne portrety zawisły w Galerii Zasłużonych dla Wydziału Elektrotechniki i Informatyki w hallu budynku A, bezpośrednio przed wejściem do sali Rady Wydziału.

Uhonorowani zostali:

• Dr hab. inż. Jerzy Lewicki, prof. PRz (1930 - 2018) - odegrał znaczącą rolę w historii wydziału pełniąc przez wiele lat funkcję dziekana oraz kierownika zakładu energoelektroniki i elektroenergetyki,
  • Dr inż. Jan Barański (1936-1985) - specjalista z zakresu zabezpieczeń elektroenergetycznych, inicjator badań naukowych na rzecz przemysłu elektroenergetycznego,
  • Teresa Żądło (1932-2013) - organizator i pierwszy kierownik dziekanatu Wydziału.

Dziekan przybliżył sylwetki zasłużonych osób i przypomniał, że uroczyste odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci wybitnych i zasłużonych osób, które swoją działalnością wywarły trwały ślad w historii Wydziału Elektrotechniki i Informatyki, a tym samym Politechniki Rzeszowskiej miało miejsce dnia 29 listopada 2017 r.

Pomysłodawcą utworzenia galerii był sam profesor Kazimierz Buczek, który podczas uroczystości powiedział:

-  Wiele wspaniałych, wybitnych osób, które tworzyły podwaliny pod współczesny wizerunek i potencjał Wydziału już odeszło. Aby uhonorować ich zasługi i uczcić pamięć oraz przekazać przyszłym pokoleniom jak duży i znaczący wkład wnieśli w rozwój wyższego szkolnictwa technicznego w Rzeszowie zrodził się pomysł utworzeniu galerii zasłużonych.

17maly.jpg baranski_50.png 16_maly.jpg