Strona: Wizyta uczniów Zespołu Szkół nr 3 z Jasła / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

Wizyta uczniów Zespołu Szkół nr 3 z Jasła

2023-03-14
, red.  Sebastian Hajder
Uczniowie Zespołu Szkół w Jaśle w odwiedzanych laboratoriach

Uczniowie w laboratoriach wydziału

Dnia 10.03.2023 nasz Wydział, odwiedzili uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 z Jasła. Studenci SKN Elektryków MegaVolt, zaprezentowali laboratorium wysokich napięć. Oprócz generatora Marxa i krótkiego wstępu teoretycznego o "piorunie w miniaturze" wygłoszonego przez mgr inż. Sebastiana Hajder, studenci z Koła uruchomili także swoje projekty. Nie zabrakło trzech transformatorów Tesli, o odmiennej konstrukcji każdy, efektownych wyładowań na iskierniku rożkowym, czy muzyki z plasma speakerów.

Kolejne odwiedzone laboratoria

Uczniowie odwiedzili również laboratorium Energoelektroniki, gdzie mgr inż. Mateusz Suliga wprowadził ich w tajniki przetwornic DC/DC. W laboratorium Badań Wpływu Wyładowań Atmosferycznych na Awionikę mgr inż. Kamil Filik, zaprezentował generator udarów wielokrotnych i jego możliwości względem testowania wytrzymałości urządzeń awioniki. W laboratorium OZE, mgr inż Kamil Parfianowicz, wyjaśnił uczniom tajniki turbin wiatrowych i fotowoltaiki.