Strona: Wizyta w Danii / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

Wizyta w Danii

2019-12-06
, red.  dr inż. A. Szlachta, prof. PRz

Prodziekan ds. kształcenia  Anna Szlachta w dniach 24-30 listopada 2019 r. uczestniczyła w wizycie studyjnej na Aalborg Universytet - AAU zorganizowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu pt. „Liderzy w zarządzaniu uczelnią”.

W Danii po reformie szkolnictwa wyższego, która została wprowadzona dwuetapowo w 2003 r. i 2006 r., skonsolidowano i zreorganizowano zarządzanie uczelniami i wprowadzono nowe zasady finasowania. Obecnie w Danii działa jedynie osiem uniwersytetów, 8 uczelni wyższych, 9 instytucji architektury i sztuki, 9 akademii biznesu i 3 szkoły morskie.

AAU posiada najlepszy system kształcenia inżynierów w Europie i czwarty na świecie. Wspomniany uniwersytet stosuje metodę „Problem Based Learning”, tj. nauczania problemowego. Studenci połowę czasu spędzają w grupach, rozwiązując rzeczywiste problemy. Takie podejście stawia studenta w centrum procesu przekazywania wiedzy i skłania go do samodzielnego poszukiwania rozwiązań.

W trakcie wizyty przedstawiciele AAU zaprezentowali system zarządzania, finasowania i kształcenia swojej uczelni. Poza zajęciami wykładowymi był również czas na spacer po kampusie uczelni,  obejrzenie laboratoriów Wydziału Chemii i Biologii, gdzie prowadzone były prace nad szkłem „Gorilla Glass”, a także zwiedzenie katedry systemów elektronicznych.

Organizatorzy przewidzieli również czas na krótki spacer po mieście – Aalborg.

Wyjazd ten pokazał zupełnie inne podejście do zarządzania i pracy na uczelni wyższej.