Strona: Współpraca z E&H SA w zakresie autonomicznego sklepu RFID / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

Współpraca z E&H SA w zakresie autonomicznego sklepu RFID

2022-04-21
, red.  Piotr Jankowski-Mihułowicz

Politechnika Rzeszowska ma wielką przyjemność brać udział w innowacyjnym przedsięwzięciu związanym z opracowaniem i uruchomieniem autonomicznego sklepu Spółki Esotiq&Henderson.

Podstawą realizacji badań przemysłowych i prac rozwojowych tego projektu było udzielenie Spółce Esotiq&Henderson przez Politechnikę Rzeszowską licencji niewyłącznej dotyczącej patentu pn. „Tekstroniczny identyfikator RFID”, jaki został opracowany w naszym Zespole z Katedry Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki. Chociaż do życia z techniką RFID zdążyliśmy się już przyzwyczaić, np. korzystając z płatności zbliżeniowych podczas codziennych zakupów, ski-pass’ów na stokach narciarskich, z kontroli dostępu czy dokumentów z warstwą elektroniczną, takich jak dowody osobiste i paszporty biometryczne, to unikatowym rozwiązaniem przedmiotowych badań przemysłowych jakie realizujemy dla Spółki Esotiq&Henderson jest wytworzenie elektronicznego identyfikatora radiowego i jego zintegrowanie z wyrobami tekstylnymi za pomocą znanych i powszechnie stosowanych metod szwalniczych.

Dzięki właśnie tym metodom, antena identyfikatora jest szyta/haftowana nićmi przewodzącymi, a jego układ mikroelektroniczny może zostać ukryty w guziku, koraliku czy elemencie ozdobnym, jaki zostanie po prostu przyszyty do odzieży.

To powoduje, że już na etapie produkcji wyrobów tekstylnych powstaną ich elektroniczne identyfikatory, jakie będzie można wykorzystać na każdym etapie cyklu życia tych produktów.

Taka informacja może zostać wykorzystana wpierw w wewnętrznych procesach logistycznych przedsiębiorstwa, następnie w dystrybucji produktów, w handlu, a w nieodległej przyszłości (jeżeli powstaną innowacyjne pralki, żelazka) w ich eksploatacji, a na końcu utylizacji, ponieważ musimy pamiętać o tym, że tekstylia stanowią produkty, które będą podlegały procesom recyklingu.

Ciekawym przykładem tej nieodległej przyszłości są wyniki prac badawczych związanych z tekstroniką w zakresie techniki RFID, jakie ukazały się 4 kwietnia 2022 r. w czasopiśmie Energies. W artykule zaprezentowaliśmy unikalny demonstrator pralki, którą w przyszłości zrobimy pranie w sposób całkowicie automatyczny, bez zastanawiania się nad tym, jak ustawić programator, żeby bezpiecznie dla tkanin uprać rzeczy znajdujące się w bębnie. W podobny sposób przygotowujemy kolejne urządzenie AGD – stację parową, za pomocą której bezpiecznie uprasujemy ubranie unikając jego przypadkowemu zniszczeniu (np. przypaleniu).

W ten sposób powstanie zapisany w naszym patencie – Internet wyrobów branży tekstylnej (IoTT - Internet of Textile Things), który – jak zakładamy – z jednej strony usprawni wiele procesów biznesowych, a z drugiej – ułatwi nam codzienne życie.

Źródło: Aktualności TVP Rzeszów z 20.04.2022 r.

Powrót do listy aktualności