Strona: Zakończono budowę komory antenowej / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

Zakończono budowę komory antenowej

2020-06-15
, red.  Piotr Jankowski-Mihułowicz
Fot. P. Jankowski-Mihułowicz

W dniu 9 czerwca 2020 r. w Katedrze Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych (KSEiT) na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki (WEiI) Politechniki Rzeszowskiej (PRz) zakończyła się budowa komory antenowej, co stanowi rozliczenie piątego etapu umowy nr NA/618/2019 realizowanej przez TESPOL Sp. z o. o. pn. „Stanowisko do badań systemów antenowych instalowanych w statkach powietrznych”. Wykonanie tych czynności stanowiło planowe zakończenie kolejnego etapu rozbudowy zaplecza badawczego KSEiT, zrealizowanej w ramach Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej (PMDIB), z projektu pn. „EMC-LabNet – Polska Sieć Laboratoriów EMC”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z Działania 4.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (nr projektu POIR.04.02.00-02-A007/16-00, całkowity koszt: 61 111 888,90 zł, udział PRz: 7 637 824 zł, okres realizacji: od 01.08.2018 r. do 31.12.2021 r.).

Głównym wykonawcą komory, jak również aktualnie produkowanego do niej systemu antenowego – jest międzynarodowe konsorcjum Microwave Vision Group (MVG), które oferuje specjalistyczne rozwiązania pomiarowe techniki RF firm Satimo, Orbit FR, REMC, AEMI. System ten powstaje na drugiej kondygnacji nowej części budynku AL przy ul. Wincentego Pola 2.

Współcześnie można zauważyć intensywny rozwój systemów bezprzewodowej transmisji danych, które znajdują szerokie zastosowanie w różnych obszarach życia i gospodarki, dlatego przygotowywane stanowisko zostanie wykorzystane do badań anten, urządzeń i kompletnych systemów radiokomunikacyjnych pracujących w zakresie częstotliwości od 400 MHz do 18 GHz. W skład przedmiotowej części zakresu rzeczowego projektu wchodzi antenowa komora bezodbiciowa, składowe elementy systemu pomiarowego, wektorowy analizatora obwodów oraz tester systemów telekomunikacyjnych (analizator sygnałów), które w całości umożliwią realizację sferycznych pomiarów parametrów anten i urządzeń radiowych. Koncepcja budowania systemów do pomiaru charakterystyki promieniowania w strefie bliskiej (ang. near field) z transpozycją uzyskanych wyników do strefy dalekiej (ang. far field) za pomocą dwuwymiarowej transformaty Fouriera, należy obecnie do najczęściej stosowanych. Głównymi powodami takiej konstrukcji są szybkość wykonywania pomiarów oraz niewielkie rozmiary komory bezodbiciowej, co znacząco usprawnia i obniża koszty zaplanowanych badań.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że zaplanowany system antenowy zostanie zlokalizowany w bezpośredniej bliskości pomieszczeń laboratorium radiowej identyfikacji obiektów (RFID – ang. Radio Frequency IDentification). Ze względu na częściowo wspólne zagadnienia tematyczne i połączone ze sobą specjalistyczne wyposażenie aparaturowe budynku AL, od 2013 r. laboratoria EMC i RFID funkcjonują w ramach skoordynowanej struktury badawczej Katedry Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych, która dodatkowo jest uzupełniana wyposażeniem laboratorium zintegrowanych mikro- i nanotechnologii elektronicznych HYBRID (zlokalizowanym na parterze budynku A). Takie połączenie systemów umożliwi pełne wykorzystanie zgromadzonej aparatury dla badań, które do tej pory były całkowicie niedostępne w skali regionalnej, a w niektórych przypadkach także krajowej. Zakończenie dostaw i uruchomienie kompletnego systemu antenowego zaplanowano na koniec 2020 r.