Strona: Zmarł Profesor Marian Pasko / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

Zmarł Profesor Marian Pasko

2022-09-16

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Profesora Mariana Pasko (1946–2022)
Profesora Honorowego Politechniki Rzeszowskiej

Profesor był wieloletnim zasłużonym pracownikiem Politechniki Śląskiej wybitnym specjalistą w dziedzinie elektrotechniki szczególnie w zakresie teorii mocy oraz optymalizacji obwodów z przebiegami odkształconymi. Obszarem działalności naukowej Profesora były również  zagadnienia związane z zastosowaniem obserwatorów Luenbergera w maszynach elektrycznych. Autor i współautor ponad 500 różnych publikacji, w tym monografii, rozpraw, podręczników akademickich oraz skryptów.

Profesor dr hab. inż. Marian Pasko był kierownikiem Zakładu Maszyn Elektrycznych i Inżynierii Elektrycznej w Transporcie w latach 2009-2019 oraz członkiem Senatu Politechniki Śląskiej w latach 2008-2016.

W 2018 roku Senat Politechniki Rzeszowskiej nadał mu tytuł Profesora Honorowego doceniając współpracę Profesora z Wydziałem Elektrotechniki i Informatyki między innymi w zakresie organizacji konferencji naukowych oraz znaczący wkład w kształceniu kadr naukowych Wydziału.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w niedzielę 18 września  (o godz. 14:30 różaniec, a o godz. 15:00 msza święta) w kościele Matki Bożej Ostrobramskiej w miejscowości Las koło Żywca.

Rodzinie Zmarłego i bliskim wyrazy najgłębszego i szczerego współczucia

Dziekan, Rada Wydziału i Społeczność Akademicka Wydziału Elektrotechniki i Informatyki
Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza

4,997 Wstążka żałobna Zdjęcia Stockowe - 123RF

Powrót do listy aktualności