Strona: Warsztaty naukowo-przemysłowe – Przemysł 4.0 / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

Warsztaty naukowo-przemysłowe – Przemysł 4.0

2023-11-27
, red.  Tomasz Żabiński
Uczestnicy warsztatów podczas prezentacji,

Warsztaty naukowo-przemysłowe – Przemysł 4.0

W dniach 16 i 17 listopada 2023 w Apart Hotel 12 odbyły się warsztaty naukowo-przemysłowe, w których uczestniczyli przedstawiciele Wydziału Elektrotechniki i Informatyki oraz Podkarpackiego Centrum Innowacji jak również interesariusze zewnętrzni będący członkami zespołu Business Innovation Hub grupy kapitałowej Thumos Poland. Inicjatorem spotkania był dr inż. Tomasz Żabiński.

Cel warsztatów

Celem warsztatów było zidentyfikowanie potencjalnych obszarów współpracy pomiędzy WEiI i PCI a firmami wchodzącymi w skład grupy Thumos Poland, zarówno w zakresie wspólnej realizacji projektów badawczo-rozwojowych oraz badań naukowych a także procesu kształcenia kadry inżynierskiej.

Tematyka rozmów obejmowała szeroko pojęte zagadnienia zastosowania AI, cyberbezpieczeństwa oraz techniki RFID w Przemyśle 4.0.

Uczestnicy warsztatów

W spotkaniu wzięli udział członkowie zarządów lub dyrektorzy działów B+R firm: Europa Systems, Europa Systems Rzeszów, Paged Meble, Paged Sklejki, Paged Energy, Iwopol, Forbis, Kabos, Thumos Poland.

Podczas warsztatów przedstawiciele WEiI mieli okazję do prezentacji wyników swoich kluczowych prac B+R, które mają zastosowanie w obszarze Przemysłu 4.0.

• dr hab. inż. Piotr Jankowski-Mihułowicz, prof. PRz zaprezentował projekty Katedry Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych PRz z obszaru techniki RFID o istotnym potencjale komercjalizacyjnym, a także zakres współpracy z partnerami przemysłowymi;
  • dr hab. inż. Dominik Strzałka, prof. PRz omówił realizowane m.in. w Zakładzie Systemów Złożonych PRz zastosowania AI, cyberbezpieczeństwa oraz techniki RFID w Przemyśle 4.0;
  • dr inż. Tomasz Żabiński przedstawił praktyczne rozwiązania w zakresie Przemysłu 4.0.

Obszary współpracy

W wyniku przeprowadzenia warsztatów zidentyfikowano główne obszary współpracy oraz zdefiniowano kolejne działania mające na celu realizację wspólnych działań.

Prace częściowo zrealizowano w ramach projektu badawczego „Regionalne Centrum Doskonałości Automatyki i Robotyki, Informatyki, Elektrotechniki, Elektroniki oraz Telekomunikacji Politechniki Rzeszowskiej”, finansowanego przez MEiN z programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”.