Strona: Długa Noc Nauki w Berlinie / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

2018-06-20
, red.  J. Marnik
Fot. J. Marnik

W dniu 9 czerwca br. przedstawiciele Zespołu Wizji Komputerowej i Optymalizacji z Katedry Automatyki i Informatyki, dr inż. Joanna Marnik i dr inż. Tomasz Kapuściński, zaprezentowali osiągnięcia Zespołu w wydarzeniu pn. Długa Noc Nauki  (Lange Nacht der Wissenschaften) odbywającym się corocznie w wielu miastach Niemiec. Stoisko Politechniki Rzeszowskiej, na którym można było sprawdzić jak działają system SyKoMi oraz aplikacja BlinkMouse, zorganizowane zostało przez Polski Instytut w Berlinie, znajdujący się przy znanym i lubianym przez mieszkańców Berlina i turystów Placu Aleksandra, przy współpracy z Ambasadą Polski w Niemczech.

SyKoMi jest to system wspierający komunikację osoby głuchoniemej z urzędnikiem. Aktualnie jest zainstalowany w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Rzeszowa, gdzie pozwala załatwić osobie głuchej sprawy związane z dowodami osobistymi bez pomocy słyszącego asystenta/tłumacza. Wypowiedzi w języku migowym są obserwowane przez kamerę i tłumaczone przez komputer na język pisany lub mówiony. Tłumaczenie przedstawiane jest urzędnikowi. Wypowiedzi urzędnika, wybrane przez niego z bazy danych,  są przedstawiane osobie głuchoniemej w postaci filmu w języku migowym.

Aplikacja BlinkMouse pełni funkcję myszki ekranowej obsługiwanej za pomocą zamierzonych mrugnięć. Mrugnięcia wykrywane są na podstawie obrazu z kamery. Powstała z myślą o osobach sparaliżowanych, u których zachowała się funkcja mrugania. W połączeniu z klawiaturą ekranową daje możliwość obsługi komputera bez pośrednictwa standardowych urządzeń peryferyjnych (myszki i klawiatury).

W niedzielne popołudnie i wieczór Instytut Polski w Berlinie, mimo upału,  odwiedziło blisko 200 osób zainteresowanych poznaniem efektów badań naukowych polskich uczonych. Stoisko PRz cieszyło się dużym zainteresowaniem. Każdy mógł zamigać, niejednokrotnie po raz pierwszy w życiu, wybrane spośród zawartych w wersji demo systemu SyKoMi słowa lub zwroty  i zobaczyć wyniki ich tłumaczenia. Było to też okazją do wymiany doświadczeń związanych ze środowiskiem głuchych w Polsce i Niemczech i lepszego poznania sposobu funkcjonowania i problemów osób niesłyszących wynikających z barier komunikacyjnych. Odwiedzający nasze stoisko mogli także spróbować obsłużyć komputer bez użycia myszki/touchpada i klawiatury, posługując się jedynie zamierzonymi mrugnięciami. Możliwość odczucia na sobie trudności na jakie napotykają osoby z poważnymi ograniczeniami ruchowymi przy obsłudze komputera, poznanie alternatywnych rozwiązań tworzonych dla takich osób oraz związanych z nimi kosztów wielu przybliżyło świat osób niepełnosprawnych ruchowo. Niektórzy z odwiedzających deklarowali, że wypróbują BlinkMouse wraz ze swoimi niepełnosprawnymi bliskimi i znajomymi.

Kameralne warunki oraz ciepła atmosfera panujące w Instytucie Polskim w Berlinie były okazją do stworzenia pozytywnego wizerunku Politechniki Rzeszowskiej poza granicami naszego kraju i nawiązania kontaktów z naszymi rodakami na co dzień pracującymi w Niemczech.

Link do wydarzenia na portalu FB Instytutu Polskiego w Berlinie: https://www.facebook.com/events/460875501037143/