Strona: "Dni otwarte" oraz "IV Nocne spotkania z nauką" na WEiI / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

"Dni otwarte" oraz "IV Nocne spotkania z nauką" na WEiI

2018-11-26
, red.  dr P. Dymora
Fot. P. Dymora

W dniach 22-23.11.2018 r. w ramach "Dni otwartych" oraz "IV Nocnych spotkań z nauką" Politechnika Rzeszowska otworzyła drzwi swoich laboratoriów. Uczelnie odwiedziło ponad 2000 uczniów z kraju i zagranicy oraz setki mieszkańców Rzeszowa i okolic. Aktywny udział w tych wydarzeniach brał również Wydział Elektrotechniki i Informatyki.

W ramach pierwszego dnia zainteresowani uczniowie i nauczyciele ze szkół średnich mieli okazję zwiedzić nasze zaplecze dydaktyczne, w tym m.in.:

Katedra Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych.

• Laboratorium techniki światłowodowej – odpowiedzialny mgr inż. Mariusz Skoczylas;
  • Laboratorium podstaw telekomunikacji – odpowiedzialny dr inż. Kazimierz Kamuda;
  • Laboratorium techniki mikrofalowej – odpowiedzialny dr inż. Wiesław Sabat.

Katedra Energoelektroniki i Elektroenergetyki

• Laboratorium: Techniki świetlnej - mgr inż. Krzysztof Baran, mgr inż. Marcin Leśko;
  • Laboratorium: Wysokich Napięć - mgr inż. Sebastian Hajder  (Koło Naukowe MegaVolt);
  • Laboratorium Energoelektroniki - dr inż. Dariusz Sobczyński.

Katedra Metrologii i Systemów Diagnostycznych

• Laboratorium Metrologii - dr inż. Jakub Wojturski

Katedra Podstaw Elektroniki

• Laboratorium Kriomagnetyczne - dr inż. Krzysztof Mleczko, mgr inż. Zawiślak Zbigniew.

Katedra Elektrotechniki i Podstaw Informatyki

• Laboratorium Zjawiskowe – dr inż. Marek Gołębiowski;
  • Laboratorium Wysokich Napięć – dr inż. Robert Ziemba.

Zakład Systemów Złożonych

• Laboratorium Sieci Konwergentnych - dr inż. Andrzej Paszkiewicz, dr inż. Marek Bolanowski.

Ponadto w budynku V, przygotowane było stoisko Wydziału, które cieszyło się dużym powodzeniem wśród zwiedzających.  Stoisko przygotowali i obsługiwali: dr inż. Paweł Dymora , dr inż. Mirosław Mazurek, dr inż. Jolanta Plewako , mgr inż. Edyta Prędka , mgr inż. Bartosz Kowal i mgr inż. Matusz Salach. Ponadto mgr inż. Michał Wroński (Zakład Systemów Złożonych) oraz mgr inż. Mirosław Sobaszek (Katedra Podstaw Elektroniki) wygłosili wykłady na temat: ”Potrzeba, energia i matematyka - czyli o budowie urządzeń elektronicznych” oraz ”Unity3D do tworzenia gier komputerowych - od czego zacząć” .

Z kolei podczas „IV edycji Nocnych Spotkań z Nauką” wszyscy zainteresowani (dorośli, dzieci, mieszkańcy Rzeszowa oraz bliższych lub dalszych okolic) mieli okazję zapoznać się ze specjalistycznym wyposażeniem badawczym Wydziału, w tym m.in.:

Katedra Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych

• Laboratorium kompatybilności elektromagnetycznej EMC – odpowiedzialni dr inż. Wiesław Sabat, dr inż. Kazimierz Kamuda, dr inż. Dariusz Klepacki;
  • Laboratorium techniki radiowej identyfikacji obiektów RFID – odpowiedzialny dr hab. inż. Piotr Jankowski-Mihułowicz, prof. PRz.

Katedra Energoelektroniki i Elektroenergetyki

• Laboratorium: Techniki świetlnej - dr inż. Henryk Wachta;
  • Laboratorium Energoelektroniki – mgr inż. Elżbieta Sztajmec.

Katedra Metrologii i Systemów Diagnostycznych

• Laboratorium Metrologii - dr inż. Jakub Wojturski

Katedra Podstaw Elektroniki

Katedra Elektrotechniki i Podstaw Informatyki

• Laboratorium Wysokich Napięć – dr inż. Paweł Szczupak.

Zakład Systemów Złożonych

• Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości - mgr inż. Bartosz Kowal, mgr inż. Matusz Salach.