Kategorią B+ zakończył się proces odwoławczy dotyczący ewaluacji dyscypliny automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne.
Ewaluacja 2017-2021
Przypomnijmy, że proces ewaluacji obejmował lata 2017-2021 (rok został dodany ze względu na pandemie, która wpłynęła znacząco na działanie uczelni wyższych). Zgodnie z tzw. Ustawą 2.0 kategoria przyznana danej dyscyplinie naukowej nie tylko determinuje przyznanie jednostkom dofinansowania, ale też ma wpływ m.in. na możliwość nadawania stopni, charakter uczelni, możliwość prowadzenia szkół doktorskich, samodzielność przy tworzeniu kierunków studiów. Aby utrzymać te uprawnienia dyscypliny muszą mieć kategorię co najmniej B+.
Wyniki ewaluacji
Wyniki ewaluacji podane w lipcu 2022 roku przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, przyznały kategorię B+ dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja, natomiast kategorię B dyscyplinie automatyka, elektronika i elektrotechnika. Wynik B w zakresie jednej z dyscyplin był dalece niesatysfakcjonujący. Dlatego Przewodniczący Rady Dyscypliny – prof. dr hab. inż. Andrzej Kolek jak i władze rektorskie oraz dziekańskie zadecydowały, że możemy odwoływać się i walczyć o wyższą kategorię. Bardzo staranne przygotowanie się do procesu odwoławczego oraz wsparcie władz rektorskich zaowocowało sukcesem.
Ostateczny wynik ewaluacji
Decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki podniesiono kategorię z B na B+ w dyscyplinie automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne. To duży sukces. Utrzymaliśmy bowiem pełnię uprawnień akademickich w obydwu dyscyplinach naukowych uprawianych na Wydziale.
Działania naprawcze
Nieustanny rozwój badań i podnoszenie ich doskonałości naukowej jest w ostatnim czasie strategicznym priorytetem Wydziału. Obok bogatej i różnorodnej oferty kształcenia to właśnie badania naukowe na najwyższym poziomie stanowią dziś o prestiżu uczelni. Dlatego, po ogłoszeniu wyników, latem ubiegłego roku Przewodniczący Rady Dyscypliny Automatyka, Elektronika, Elektrotechnika i Technologie Kosmiczne w uzgodnieniu z Rektorem i Dziekanem wprowadzono plan naprawczy, który jest już wdrażany. Weszliśmy już bowiem w kolejny proces ewaluacji, który potrwa do końca 2025 roku. Nie rezygnujemy z działań naprawczych wspierających utrzymanie bądź awans kategorii. To warunek konieczny do utrzymania naszych uprawnień wynikających z kategorii dyscyplin. Głęboko wierzymy, że nieustanny rozwój badań i podnoszenie ich doskonałości naukowej przyniesie wymierne korzyści.
Podziękowanie
Dziękuję społeczności akademickiej Wydziału za zaangażowanie i pracę, czego dowodem są ostatecznie uzyskane kategorie naukowe - komentuje uzyskanie kategorii B+ Dziekan prof. Roman Zajdel.