W dniu 26 stycznia 2021 r. Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku. W ramach podpisanego porozumienia nasza uczelnia m.in. będzie wspierać liceum w realizacji projektu „Cyber.Mil z klasą”, nad którym patronat sprawuje Ministerstwo Obrony Narodowej.
W spotkaniu wzięli udział rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prorektor ds. kształcenia dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz, dziekan Wydziału Zarządzania dr hab. Beata Zatwarnicka-Madura, prof. PRz dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki dr hab. inż. Roman Zajdel, prof. PRz, dziekan Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Stalowej Woli dr hab. inż. Andrzej Trytek, prof. PRz, oraz dyrektor Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku mgr Zbigniew Trębacz. Obecna była także koordynator projektu „Cyber.Mil z klasą” w ZSL mgr Bożena Leniart. Dokumenty podpisali rektor Politechniki Rzeszowskiej oraz dyrektor Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku.
Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik podkreślił, że Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku jest jedną z największych szkół ponadpodstawowych na Podkarpaciu. Uczęszcza do niej ponad 1500 uczniów. Profil edukacyjny prowadzony przez szkołę jest zbieżny z kierunkami kształcenia prowadzonymi na naszej uczelni. Są to m.in. klasy o profilach: matematyczno-fizycznym, matematyczno-informatycznym, biologiczno-chemiczno-matematycznym, wojskowym oraz technik ekonomii, technik logistyk, technik spedytor.
„Duża liczba uczniów jest dowodem na to, że szkoła ta cieszy się renomą, a jej absolwenci znakomicie sobie radzą zarówno na uczelniach, jak i na rynku pracy. Politechnika Rzeszowska będzie znakomitym wyborem dla młodzieży, a podpisane porozumienie umożliwi wskazanie im dalszego rozwoju na naszej uczelni. Uczniowie skorzystają z wiedzy i doświadczenia nauczycieli akademickich i studentów Politechniki Rzeszowskiej, np. podczas prowadzonych dla nich wykładów otwartych... Jestem przekonany, że ta współpraca będzie się rozwijać i przyniesie wiele korzyści nam wszystkim” – powiedział prof. P. Koszelnik.
Zadowolenia z nawiązania współpracy nie krył także dyrektor Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku mgr Zbigniew Trębacz, który zaznaczył, że dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Ministerstwa Obrony Narodowej udało się uruchomić elitarną klasę o profilu cyberbezpieczeństwo. „W całej Polsce uruchomiono 16 klas o tym profilu, w tym jedyną na Podkarpaciu właśnie w naszej szkole. Współpraca z Politechniką Rzeszowską, jedną z najlepszych uczelni w Polsce umożliwi naszej młodzieży lepszy rozwój, zdobycie nowej wiedzy i doświadczenia oraz kontakt z nauczycielami akademickimi. Bardzo mi zależy, aby młodzież z klas informatycznych, matematycznych, technicznych zdobywała wiedzę od wykładowców z Politechniki Rzeszowskiej. To ogromna szansa dla naszych uczniów i okazja, by dokonać świadomego wyboru kierunku studiów” – podkreślił dyrektor Z. Trębacz.
Program „Cyber.Mil z klasą” polega na utworzeniu i prowadzeniu w szkołach ponadpodstawowych w formie eksperymentu pedagogicznego klas o profilu „cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. Jego głównym celem jest wykształcenie potencjalnych kandydatów do korpusów osobowych kadry zawodowej i naukowej Sił Zbrojnych RP, w tym szczególnie do tworzonych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Resort liczy, że dla większości absolwentów nowo tworzonych klas specjalistyczna edukacja na poziomie szkół ponadpodstawowych będzie wstępem do prestiżowych stanowisk w jednostkach podległych MON. Więcej informacji o programie: https://www.cyber.mil.pl/cyber-mil-z-klasa/
W ramach podpisanego porozumienia Politechnika Rzeszowska zobowiązała się m.in. do: wsparcia szkoły w realizacji projektu „Cyber.Mil z klasą”, przeprowadzania przez pracowników uczelni wykładów otwartych, prezentacji lub innego rodzaju spotkań na terenie szkoły, umożliwienia nauczycielom szkoły udziału w wybranych konferencjach i seminariach organizowanych na naszej uczelni, promowania wśród nauczycieli oferty studiów podyplomowych w zakresie dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli.
Zespół Szkół Licealnych zobowiązał się m.in. do: powołania tzw. klasy politechnicznej, podjęcia starań celem dokonania w klasach patronackich zmian w programie nauczania poszczególnych przedmiotów tak, aby uwzględnić w możliwie jak największym wymiarze sugestie ze strony Politechniki Rzeszowskiej zgodnie z wytycznymi programowymi przygotowanymi dla szkoły przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.