Strona: Porozumienie o współpracy z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

Porozumienie o współpracy z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości

2025-01-21
Podpisane pozumienie o współpracy PRz z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości

Cel porozumienia z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC)

W dniu 20 stycznia 2025 roku Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie o współpracy z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Celem tej inicjatywy jest wymiana wiedzy i doświadczeń między praktykami zajmującymi się na co dzień zwalczaniem cyberprzestępczości a środowiskiem akademickim.

Zakres współpracy

W ramach współpracy studenci kierunku informatyka, specjalizujący się w "cyberbezpieczeństwie i technologiach chmurowych" prowadzonej na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki, będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez ekspertów z CBZC. Program obejmie zarówno wykłady teoretyczne, jak i praktyczne ćwiczenia w laboratoriach uczelni, skupiające się na takich zagadnieniach jak informatyka śledcza, analiza danych telekomunikacyjnych oraz zabezpieczanie dowodów cyfrowych.

Wypowiedź dr. hab. inż. Dominika Strzałki, prof. uczelni, Prodziekana ds. rozwoju WEiI

Podczas podpisania porozumienia Wydział reprezentował dr hab. inż. Dominik Strzałka, prof. uczelni, Prodziekan ds. rozwoju WEiI, kierownik Zakładu Systemów Złożonych inicjator utworzenia specjalności, który zwrócił uwagę, że:
- Porozumienie pozwoli m.in. na wymianę wiedzy i doświadczeń między praktykami, którzy na co dzień zajmują się wykrywaniem zwalczaniem cyberprzestępczości, a naukowcami oraz transfer unikatowych kompetencji do studentów jako przyszłych specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem cybernetycznym.
- Dzięki tej umowie będziemy mogli organizować dodatkowe zajęcia z ekspertami z policji, którzy nauczą naszych studentów, jak właściwie zabezpieczać dowody w przypadku cyberprzestępstwa.

Wypowiedź przedstawiciela CBZC

Inspektor Michał Pudło, zastępca komendanta CBZC, podkreślił, że współpraca z Politechniką Rzeszowską stanowi dla biura możliwość dzielenia się doświadczeniami oraz promocji zawodu wśród studentów. Dodał również, że absolwenci uczelni będą mieli szansę na zatrudnienie w strukturach CBZC, które jest w fazie rozwoju i poszukuje wykwalifikowanych specjalistów.

Podsumowanie

Rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. Piotr Koszelnik, wyraził zadowolenie z nawiązanej współpracy, zaznaczając, że umożliwi ona transfer unikatowych kompetencji do studentów, przygotowując ich do skutecznego przeciwdziałania współczesnym zagrożeniom cybernetycznym.

Informacja w mediach

https://rzeszow.tvp.pl/84615447/centralne-biuro-zwalczania-cyberprzestepczosci-rozwija-swoje-struktury-w-rzeszowie

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C106269%2Cpodkarpackie-politechnika-rzeszowska-podpisala-z-policja-porozumienie-o

https://rzeszow.naszemiasto.pl/porozumienie-o-wspolpracy-politechniki-rzeszowskiej-z/ar/c5-9855713

https://radio.rzeszow.pl/172814/wspolpraca-politechniki-z-centralnym-biurem-zwalczania-cyberprzestepczosci/

Powrót do listy aktualności