Strona: Projekt „Elektronika dla branży automotive” wyróżniony przez NCBR / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

Projekt „Elektronika dla branży automotive” wyróżniony przez NCBR

2021-01-12
, red.  red. Dominik Strzałka, Marta Jagiełowicz

Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej realizował projekt o charakterze edukacyjno-dydaktycznym pn. „Elektronika dla branży automotive” pod kierownictwem dr. inż. Dominika Strzałki, prof. PRz, kierownika Zakładu Systemów Złożonych. Projekt ten został opisany na łamach prestiżowego Raportu rocznego NCBR 2019 jako jedyny projekt POWER i znalazł się w gronie 10 wyróżnionych wśród wszystkich beneficjentów.

Projekt zorganizowany w ramach konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na projekty wspierające rozwój kadr dla przemysłu motoryzacyjnego był realizowany od 1 stycznia 2018 do 31 października 2019 r. Wartość projektu wynosiła 2 214 170,44 zł, natomiast kwota dofinansowania 2 147 745,32 zł.

Projekt realizowany był w ramach ścisłej współpracy z firmą Bury z Mielca. Bury Mielec jest dostawcą rozwiązań w zakresie elektroniki użytkowej dla takich potentatów z branży motoryzacyjnej, jak: grupa Volkswagen, Audi, BMW i Mercedes. Głównym celem projektu było nabycie i rozwój kompetencji oraz kwalifikacji kluczowych dla branży motoryzacyjnej przez 40 studentów i studentek drugiego stopnia studiów stacjonarnych kształcących się na kierunku elektronika i telekomunikacja. Projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem oraz aktywnym udziałem w wykładach prowadzonych przez firmę Bury, a także w wielu szkoleniach organizowanych w ramach projektu.

Jednym z kluczowych efektów realizacji projektu było zatrudnienie w firmie Bury 21 absolwentów kierunku objętego wsparciem. Ponadto osiem kolejnych osób podjęło zatrudnienie w innych firmach, w tym: Aptiv Kraków, LG Wrocław, Talking Things, Geo-Eko Rzeszów i Axtone Kańczuga, co jest dowodem wielkiego sukcesu projektu i utwierdza w przekonaniu, że Politechnika Rzeszowska kształci wysoko wykwalifikowane kadry specjalistów dla przemysłu.

W programie kładziono nacisk nie tylko na rozwój kompetencji czysto inżynierskich, ale także na umożliwienie studentom podnoszenie kwalifikacji językowych, komunikacyjnych, interpersonalnych, zarządczych. „Oddaliśmy branży moto dobrze przygotowanych i bardziej dojrzałych specjalistów niż ma to zwykle miejsce w tradycyjnej ścieżce kształcenia i zatrudniania absolwentów. Nasi młodzi inżynierowie po stażach odbytych w firmie BURY, bezpośrednim udziale w pracach badawczych i rozwojowych na terenie zakładu, a także serii odbytych szkoleń zaproponowanych głównie przez firmę płynnie weszli w pracę zawodową na swoich stanowiskach. Jesteśmy przekonani, że to świetna inwestycja w rozwój naszego regionu i branży motoryzacyjnej” – mówi kierownik projektu dr. inż. Dominik Strzałka, prof. PRz.

Folder jest dostępny w wersji on-line na stronie:

https://raport.ncbr.gov.pl/files/raport_roczny_2019_final.pdf

Powrót do listy aktualności