W dniach 8 – 9 grudnia 2018 r. odbyło się jedno z największych wydarzeń programistycznych w Rzeszowie. Na 28 godzin Centrum Studenckie Politechniki Rzeszowskiej przekształciło się w miejsce pracy, pomysłów, inspiracji i nowych rozwiązań. Podczas hackathonu Rzethon 2018, 22 drużyny walczyły o miejsce na podium i wyjątkowe nagrody. Celem wydarzenia było opracowanie projektu spełniającego wybraną tematykę z zadanej kategorii. O ile kategorie były znane to tematyka wydarzenia została przedstawiona dopiero podczas oficjalnego otwarcia wydarzenia. Uczestnicy mierzyli się w kategoriach Internet of Things, Virtual/Augmented Reality, Game Development, AI, Mobile oraz Aplikacjach Webowych.
Ich projekty miały wpasować się w temat przewodni wydarzenia – Smart City! Drużyny przybywały na wydarzenie już przed oficjalną rejestracją, aby zająć sobie wygodne dla nich miejsce na sali. Dzięki kryształowemu partnerowi, firmie Asseco Poland oraz partnerowi ABB każdy uczestnik dostał wyjątkowy zestaw startowy. O godzinie 14:00 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie, które rozpoczął reprezentant gospodarzy wydarzenia – Politechniki Rzeszowskiej, Pan prorektor dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz. W krótkim wystąpieniu podziękował uczestnikom za przyjście i zachęcił do realizacji jak najlepszych projektów.
Strategiczni partnerzy wydarzenia także postanowili zabrać głos. Podkarpackie Centrum Innowacji reprezentował Pan Bartosz Jadam, Prezes PCI zaś w imieniu Urzędu Marszałkowskiego swoje podziękowania i radość z organizacji wydarzenia wygłosił Pan Stanisław Kruczek, członek zarządu Województwa Podkarpackiego. Po krótkim wystąpieniu Pan Stanisław Kruczek przekazał na ręce organizatorów pisemne podziękowania i gratulacje od Marszałka Województwa Podkarpackiego, Pana Władysława Ortyla.
Następnie organizatorzy wyjaśnili zasady zmagań oraz przedstawili tematykę wydarzenia. O godzinie 14:24 rozpoczęło się wielkie programowanie. Uczestnicy zaczęli opracowywać plan swoich projektów a następnie je realizować. W trakcie prac mogli liczyć na pomoc mentorów, którzy wspomagali ich podpowiedzią od strony algorytmicznej bądź biznesowej. W trakcie 24 godzinnego maratonu odbyło się kilka mini konkursów, w których uczestnicy mogli zdobyć nagrody ufundowane przez partnerów wydarzenia. Po zakończeniu programowania przyszedł czas na ocenę projektów przez Jury w składzie dr inż. Bartosz Pawłowicz, Opiekun Rzeszowskiej Grupy IT, członek PTI, dr inż. Bartosz Trybus, Opiekun SKNI KOD, Norbert Pisz, reprezentant PCI oraz Pana Tomasza Buczak, reprezentanta Asseco Poland. W czasie 6 minut każdy zespół miał za zadanie sprzedać swój projekt Jury w taki sposób, aby ocenili go jak najwyżej. Kluczowymi kryteriami projektu była zgodność z tematyką, użyte technologie, aspekt biznesowy czy specjalne kryteria w danej kategorii. Dzięki nawiązanej współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego w Rzeszowie, drużyny mogły wykorzystać rzeczywiste dane miejskie w postaci rozkładów jazdy, danych autobusowych czy dane o przystankach. Za wykorzystanie danych rozwiązań uczestnicy mogli zdobyć dodatkowe punkty. Po ocenie wszystkich prac, Jury wybrało TOP 10 drużyn, które prezentowały się na głównej scenie przed wszystkimi uczestnikami. W przerwie między podliczaniem wyników przeprowadzono krótki minikonkurs z wykorzystaniem gry IcyTower gdzie uczestnicy dostali nagrody-upominki od jednego z naszych partnerów za odpowiednie wyniki w grze. Jury finalnie wybrało 3 zespoły, które wg nich zrealizowały najlepsze projekty o tematyce Smart City.
I miejsce zajęła drużyna Pajety z projektem MusicBus - Twoja muzyka w autobusie ZTM Rzeszów. Osoby jadące autobusem za pomocą aplikacji mogą wybierać muzykę, która będzie odtwarzana przez głośniki w danym momencie.
II miejsce zajęła drużyna Bananowe Fantazje z projektem Smart City - drużyna przygotowała grę, w której jako prezydent miasta należy tak je rozwijać, aby utrzymać zadowolenie mieszkańców na jak najwyższym poziomie przy zadanym budżecie. Należy zadbać o takie aspekty jak ekologia czy transport.
III miejsce zajęła drużyna Słowik.js z projektem ChatBota - Zespół przygotował chat bota dla turystów pomaga znaleźć rozwiązanie codziennych i nieprzewidzianych problemy, wynikających głównie z bariery językowej.
Partnerami strategicznymi wydarzenia było Województwo Podkarpackie w ramach programu Regionalna Strategia Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 na rzecz inteligentnej specjalizacji oraz Podkarpackie Centrum Innowacji. Partnerem kryształowym wydarzenia oraz fundatorem nagrody głównej była firma Asseco Poland. Partnerem diamentowym wydarzenia została firma Concise Software. Wydarzenie wsparli również ABB, Kwadrat, SamsungInkubator oraz program PROJEKTOR – wolontariat studencki.
Organizatorami wydarzenia było Koło Naukowe Elektroniki i Technologii Informacyjnych & Rzeszowska Grupa IT, Studenckie Koło Naukowe Informatyków KOD, Polskie Towarzystwo Informatyczne Oddział Podkarpacki oraz Zakład Systemów Złożonych Politechniki Rzeszowskiej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejne wydarzenia!
Relacja - Rzethon 2018
2018-12-17