Strona: “Retro-computing: technologie i sztuka cyfrowa”, na Politechnice Rzeszowskiej, od października 2023! / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

2023-06-16
, red.  Michał Piętal
Atari 65XE (oryginalne pudełko)

Nowe studia podyplomowe

13. października, na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki PRz, ruszają nowe i unikatowe w skali Polski i świata, Studia Podyplomowe “Retro-computing: technologie i sztuka cyfrowa”. Zapisy na studia będą uruchomione od dn. 07.07.2023 i potrwają do końca września 2023. Kierownikiem Studiów Podyplomowych jest dr Michał Piętal, pracownik naukowo-dydaktyczny Zakładu Systemów Złożonych, na WEiI.

Tematy zajęć

Kierunek obejmuje interdyscyplinarne ujęcie tematu retro computing. Tematy zajęć to po pierwsze: zarys historyczny, m.in. Historia informatyki w Polsce. Następnie tematy typowe dla retro computing: Platform Studies, Architektura 8-/16-bit, Systemy operacyjne retro, Urządzenia Peryferyjne. Ponadto: GameDev, Demoscena, RetroGameDev i inne. Na ten moment, Studium ma patronat Komitetu Społecznego Kroniki Polskiej Demosceny. Studium na etapie powstawania i krystalizacji programu, otrzymało bogate wsparcie merytoryczne Polskiego Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Technicznego.

Czego spodziewać się po studiach?

Po kierunku można spodziewać się: rozrywki na poziomie, sporej dawki wiedzy, warsztatów, dobrego towarzystwa (tj. zarówno Prelegentów jak i samych Uczestników) oraz ogólnie - unikatowych doświadczeń, na skalę światową. Zajęcia to formuła studiów zaocznych (sobota-niedziela), zjazdy co około 4 tygodnie, w 100% stacjonarne. Zajęcia to Wykłady oraz Ćwiczenia/Warsztaty. Koszt Studiów to 3000 PLN za dwa semestry.

Prelegenci

Większość nazwisk Prelegentów jest dość dobrze znana w środowisku. Są to osoby ze środowiska demoscenowego bądź akademicy, którzy przykładowo historią informatyki zajmują się od kilkudziesięciu lat. Niebawem zostanie uruchomiona strona internetowa Studium, gdzie pojawią się sylwetki wszystkich Wykładowców. Są to osoby z Rzeszowa, ale również z Krakowa, Katowic, Łodzi, Warszawy czy Poznania.

Podsumowanie

Jak wiedza o retro komputerach może przydać się w dzisiejszym świecie? To wiedza jak było kiedyś. A historią można (i należy) się inspirować, gdyż jak wiadomo, historia lubi się powtarzać. Nawet obecnie, zapomniany już "Pan Spinacz" z MS Office ’97 powraca -- tym razem jako ChatGPT. A czym tak naprawdę jest retro-computing? Retro-computing to wspólnota, sztuka, technologie, no i rozrywka!