Strona: Sukces Pani dr inż. Joanny Marnik / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

Sukces Pani dr inż. Joanny Marnik

2017-02-27

Dr inż. Joanna Marnik z Katedry Informatyki i Automatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej stworzyła, z myślą o osobach niepełnosprawnych ruchowo, aplikację BlinkMouse zastępującą mysz komputerową. Za to osiągnięcie dr inż. Joanna Marnik została nagrodzona srebrnym medalem na Międzynarodowych Targach Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG (Kraków 2015).

Aplikacja BlinkMouse pozwala na pełną obsługę komputera osobom całkowicie sparaliżowanym, które poruszają jedynie powiekami. W połączeniu z klawiaturami ekranowymi aplikacja umożliwia komunikowanie się z otoczeniem. Do używania jej wystarczy komputer z kamerą internetową ustawioną naprzeciw twarzy użytkownika. Takie rozwiązanie pozwala na wybranie poprzez mrugnięcie powiekami wszystkich istotnych funkcji fizycznej myszki komputerowej.

15 lutego 2017 r. aplikacja została objęta umową licencyjną zawartą pomiędzy Politechniką Rzeszowską a Stowarzyszeniem na rzecz Dzieci z Dysfunkcjami Rozwojowymi BRUNO.