Strona: System do montażu struktur półprzewodnikowych w ZSEiT / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

System do montażu struktur półprzewodnikowych w ZSEiT

2024-12-16
, red.  Piotr Jankowski-Mihułowicz
System do montażu struktur półprzewodnikowych

O wydarzeniu

W dniach od 11 do 13 grudnia 2024 r. odbyła się dostawa, instalacja i kalibracja zaawansowanego systemu typu pick-and-place (T-5100 PC controlled Manual Die Bonder) szwajcarskiej firmy Dr. Tresky AG, który stanowi nową aparaturę badawczą specjalistycznego laboratorium techniki radiowej identyfikacji obiektów (RFID) w Zakładzie Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej. Dostawa została zrealizowana w ramach zadania pn. „Zakup systemu do montażu struktur półprzewodnikowych” z dotacji celowej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na realizację inwestycji związanych z kształceniem oraz działalnością naukową.

Zakupiona aparatura stanowi pierwszy element budowanego w ZSEiT systemu do montażu struktur półprzewodnikowych i będzie wykorzystana do pozycjonowania i montażu elementów oraz układów elektronicznych i optoelektronicznych. W szczególności ma ona zapewniać montaż: chipów, nieobudowanych struktur półprzewodnikowych, czujników, MEMS, MOEMS, VCSEL i wielu innych układów, przy wykorzystaniu dostępnych i rozwojowych technologii wytwarzania mikrosystemów. W całości system do montażu struktur półprzewodnikowych zostanie wykorzystany do realizacji prac doktorskich w dyscyplinie automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne oraz magisterskich na różnych kierunkach WEiI PRz. Planowane jest także cykliczne wsparcie procesu dydaktycznego, przede wszystkim II stopnia studiów na kierunku elektronika i telekomunikacja oraz elektrotechnika. Prace mają stanowić efekt współpracy Uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Szkolenie

Po realizacji prac instalacyjnych odbyło się szkolenie, którym objęto konfigurację oraz obsługę systemu i jego oprogramowania. Zostało ono zrealizowane przez Erika Hofmanna (Service & Production Engineer) z firmy Dr. Tresky AG. W szkoleniu uczestniczyli wybrani pracownicy ZSEiT (dr hab. inż. Piotr Jankowski-Mihułowicz, prof. PRz, dr hab. inż. Mariusz Węglarski, prof. PRz, mgr inż. Kacper Skrobacz, mgr inż. Patryk Pyt, inż. Nikita Bailiuk), a także przedstawiciel partnera gospodarczego – mgr inż. Mateusz Chamera (Lead of RFID Tag Development) z Talkin Things SA. W trakcie tych prac m. in. pobierano z wafli krzemowych nieobudowane struktury półprzewodnikowe chipów identyfikatorów RFID pasma UHF i dokonywano ich montażu na elastycznych podłożach z układami antenowymi za pomocą epoksydowego kleju przewodzącego (adhesive bonding process).

Współpraca

Na podkreślenie zasługuje fakt, że proces szkolenia został zrealizowany z wykorzystaniem materiałów spółki Talkin Things, której produkty (identyfikatory RFID różnych pasm częstotliwości) znajdują powszechne zastosowania w zautomatyzowanych procesach takich firm, jak np.: Decathlon, Inditex, Boehringer Ingelheim, Sato, Nestle, Calzedonia, L'Oréal, Sanofi, Mango, Goodwill, Mars, Coca-Cola, GSK, P&G, TAKARA-TOMY Company. Działania te wynikają z realizacji ramowej umowy, jaka została zawarta 25 marca 2021 r. pomiędzy Politechniką Rzeszowską a Spółką Talkin Things. Stanowią one także wymierny efekt współpracy, która od 2017 r. jest skutecznie prowadzona w Zakładzie Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych. ZSEiT ma w tym zakresie wspólne osiągnięcia wynikające z badań realizowanych m. in. dla międzynarodowych firm z branży medycznej, odzieżowo-sportowej czy produktów szybkorotujących FMCG. Część z tych wyników znalazło swoje odzwierciedlenie w wysoko punktowanych publikacjach naukowych, których współautorami są przedstawiciele firmy Talkin Things i jednocześnie - doktoranci ZSEiT. Czynione są także przygotowania do kolejnych wspólnych przedsięwzięć projektowych, w których zostanie wykorzystana wiedza i unikalne wyposażenie aparaturowe ZSEiT. Wszystkie te działania mają istotne znaczenie w trzecim kryterium ewaluacji dyscypliny naukowej PRz pn. automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne.

Powrót do listy aktualności