Strona: Współpraca i podpisanie umowy pomiędzy WEiI a firmą Balluff / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

Współpraca i podpisanie umowy pomiędzy WEiI a firmą Balluff

2017-12-18

W grudniu 2017 roku została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Politechniką Rzeszowską a firmą Balluff Sp. z o.o., której jednym z głównych celów jest utworzenie na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki elementów laboratorium w zakresie sensoryki, sieci przemysłowych oraz identyfikacji przemysłowej. Umowa zakłada również realizację przez pracowników WEiI testów, badań i prób systemów mechatronicznych, wyposażonych w produkty firmy Balluff oraz organizację praktyk i staży studenckich. Laboratorium zostanie utworzone w Katedrze Informatyki i Automatyki. Sprzęt i oprogramowanie firmy Balluff będzie wykorzystywane do prowadzenia zajęć dydaktycznych, realizacji projektów i prac dyplomowych jak również badań naukowych związanych z szeroko pojętą automatyką, robotyką oraz z Przemysłem 4.0.

Firma Balluff od 2014 roku prowadzi współpracę z WEiI polegającą, między innymi, na doposażaniu stanowisk laboratoryjnych, realizacji prac dyplomowych oraz wspieraniu inicjatyw studenckich, np. wsparcie finansowe organizacji zawodów robotów ROBO~motion. Dzięki tej współpracy laboratorium Automatyki i Sterowania (sala D109) zostało doposażone w system komunikacji radiowej RFID, czujnik wizyjny, czujniki przemieszczenia liniowego, czujniki optyczne i indukcyjne, zasilacze, moduły komunikacyjne IO-Link oraz inny sprzęt automatyki przemysłowej. Za pomocą pozyskanego sprzętu realizowane są prace dyplomowe oraz inżynierskie, między innymi, praca dotycząca skonstruowania laboratoryjnego systemu inteligentnej paletyzacji, która w 2017 roku zdobyła III nagrodę w konkursie organizowanym przesz SEP na najlepszą pracę dyplomową wykonaną przez absolwentów Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej.  Studenci WEiI również trzykrotnie brali udział w konkursie prac studenckich organizowanym w ramach konferencji Fabryka Przyszłości, której jednym z głównych organizatorów jest firma Balluff, każdorazowo stając się laureatami. Jeden z pracowników Katedry Informatyki i Automatyki dzięki uprzejmości firmy Balluff miał możliwość skorzystania ze specjalistycznego szkolenia z systemów wielokamerowych prowadzonych w siedzibie firmy we Wrocławiu.

mgr inż. Grzegorz Piecuch, dr inż. Tomasz Żabiński