Strona: XX edycja Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej EUROELEKTRA / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

XX edycja Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej EUROELEKTRA

2018-01-08
Fot. M. Misiakiewicz

W dniu 8 stycznia br. na Wydziale miała miejsce inauguracja XX edycji Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej EUROELEKTRA (zawody II stopnia) organizowanej co roku przez Zespół Szkół Energetycznych im. gen. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie oraz Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali prof. Kazimierz Buczek dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki oraz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Olimpiadę otworzył prof. K. Buczek, natomiast prezentację nt. Wydziału przestawił dr Dominik Strzałka prodziekan ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką.

W zwodach wzięło udział kilkudziesięciu najlepszych uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych regionu, którzy mieli okazję wysłuchać ciekawego wykładu dr. hab. inż. Mariana Wysockiego, prof. PRz pt.: „O sztucznej inteligencji i Data Science” odwiedzić laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości oraz wystawę robotów Lego.

Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej EUROELEKTRA została powołana w 1998 dla uczniów średnich szkół technicznych o profilu elektrycznym i elektronicznym. Przez 12 lat olimpiada rozgrywana była w dwóch grupach tematycznych: elektrycznej i elektronicznej. Od kilku lat, w związku z rozwojem nowych technologii oraz pragnąc zaspokoić oczekiwania uczestników olimpiady, wprowadzono trzecią grupę tematyczną: teleinformatykę. Laureaci i finaliści olimpiady przyjmowani są na wyższe uczelnie techniczne z pominięciem zwykłego postępowania kwalifikacyjnego. Poza tym otrzymują nagrody rzeczowych oraz zaświadczenia zwalniające ich z części pisemnej egzaminu zawodowego kończącego naukę w szkole średniej.

Celem Olimpiady jest pogłębianie wiedzy i rozwijanie umiejętności zawodowych uczniów w dziedzinie elektryki, elektroniki i teleinformatyki oraz lepsze przygotowanie do dalszej nauki w szkołach wyższego stopnia i pracy zawodowej. Olimpiada umożliwia wyłanianie najbardziej uzdolnionej młodzieży i wspieranie jej w dalszym rozwoju zawodowym. Olimpiada sprzyja również nawiązywaniu współpracy oraz wymianie doświadczeń między nauczycielami, pracownikami naukowo-dydaktycznymi wyższych uczelni technicznych oraz pracownikami przemysłu.

Powrót do listy aktualności