Strona: Aplikacja BlinkMouse nominowana w kategorii innowacje informatyczne / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

Aplikacja BlinkMouse nominowana w kategorii innowacje informatyczne

2017-12-15
, red.  RF
Fot. strona Focus

Aplikacja BlinkMouse  autorstwa dr inż. Joanny Marnik z Katedry Informatyki i Automatyki WEiI została nominowana w „Soczewki Focusa 2017” w kategorii „innowacje informatyczne”. Materiał ukazał się w wydaniu „Focusa” nr 1/2018 (w sprzedaży od 15 grudnia br.).

Aplikacja ta jest szansą na lepsze życie dla osób z poważną niepełnosprawnością ruchową. Powstała w odpowiedzi na potrzeby dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni, które utraciły możliwość wykonywania jakichkolwiek ruchów za pomocą kończyn i głowy, ale zachowały możliwość wykonywania mrugnięć. Jest emulatorem myszki komputerowej w postaci wizyjnej myszki ekranowej, udostępniającej osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową wszystkie funkcje fizycznej myszki komputerowej. Obsługiwana jest za pomocą mrugnięć, które wykrywane są na podstawie obrazów otrzymywanych z kamery zwróconej w kierunku twarzy użytkownika.

W czasach, w których popularnością cieszą się laptopy z wbudowaną kamerą, aplikacja Blink Mouse daje osobom niepełnosprawnym ruchowo możliwość pełnego korzystania z komputera.

Na stronie http://soczewki.focus.pl/innowacje-informatyczne rozpoczęło się głosowanie, które potrwa do 30 stycznia 2018 r. Wyniki głosowania opublikowane zostaną w „Focusie” nr 4/2017 (w sprzedaży od 16 marca).

Zachęcamy do udziału w głosowaniu!