Strona: Aptiv Day na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki - II edycja / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

Aptiv Day na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki - II edycja

2023-05-29
, red.  Feliks Różak (Aptiv S.A.), Jakub Wojturski (KMiSD)
Uczniowie ZSEn przy samochodach testowych

O wydarzeniu

W poniedziałek 22 maja 2023 na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki przedstawiciele firmy Aptiv z Krakowa spotkali się ze studentami Wydziału Elektrotechniki i Informatyki w ramach II edycji Aptiv Day na PRz. Podczas spotkania odbył się wykład, na którym przedstawiono zagadnienia związane z czterema sekcjami tematycznymi z obszaru „automotive active safety”: cybersecurity, walidacja, ECAD oraz software i hardware. Omówione zostały m.in. zagrożenia ze strony cyberprzestępczości oraz „wycieku danych” jak również niebezpieczeństwo związane z poprawnym funkcjonowaniem systemów pod katem zabezpieczenia przed hakerami. W kolejnej części zostało przedstawione z czym wiąże się dopuszczenie urządzenia do rynku sprzedaży, jakie badanie środowiskowe i walidacyjne musi przeprowadzić każda firma branży automotive zanim dopuści urządzenie do produkcji. W trzeciej sekcji zostało omówione tworzenie płytek PCB, sposób doboru podłoża, wybór technologii, wykorzystanie przelotek miedzywarstwowych lub zagrzebanych, zależności warstw dielektrycznych pod katem częstotliwości, jakie błędy popełniają producenci PCB nie zachowując tolerancji oraz najczęściej spotykane błędy z tym związane. W ostatniej tematycznej części przedstawiono zagadnienia związane z budową prototypów, jakie umiejętności trzeba posiadać oraz z czym wiąże się konstruowanie nowych innowacyjnych urządzeń z wykorzystaniem podzespołów, które dopiero co wchodzą na rynek (często nie są dostępne dla mniejszych firm z branży). Na zakończenie zostały poruszone kwestie tworzenia swojego pierwszego CV oraz najczęściej spotykane błędy podczas aplikowania do działu zatrudnienia.

Samochody testowe

Podczas wydarzenia dostępne były samochody testowe z zainstalowaną aparaturą kontrolno-pomiarową oraz systemami akwizycji danych pomiarowych. Aparatura służy m. in. do kontroli zachowania systemów w warunkach rzeczywistych, testowania każdorazowo nowego oprogramowania przed akceptacją, weryfikowania pożądanego zachowania w warunkach granicznych oraz dokumentowania jakości systemów. Samochody testowe cieszyły się dużym zainteresowaniem – oprócz studentów samochody oglądali również uczniowie z Zespołu Szkół Energetycznych oraz z IV Liceum Ogólnokształcącego.

Organizator spotkania

Wydarzenie przygotował i prowadził dr inż. Jakub Wojturski z Katedry Metrologii i Systemów Diagnostycznych WEiI.