Strona: Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego Podkarpacie 2018 / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego Podkarpacie 2018

2018-05-28
, red.  dr A. Paszkiewicz, dr M. Bolanowski
Fot. A. Paszkiewicz

Dnia 24 maja 2018 roku w kompleksie konferencyjnym Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się czwarta edycja konferencji Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego Podkarpacie 2018 połączona z obchodami rocznicy siedemdziesięciolecia polskiej informatyki.

W organizację imprezy, jak co roku włączyły się następujące stowarzyszenia i jednostki naukowe: Oddział Podkarpacki Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział Rzeszowski, Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej oraz Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Uniwersytetu Rzeszowskiego. Z ramienia WEiI PRz prace koordynowane były przez dra inż. Marka Bolanowskiego i dra inż. Andrzeja Paszkiewicza.

Konferencja poświęcona jest szeroko rozumianej tematyce telekomunikacji i informatyzacji, jej wpływowi na rozwój i życie codzienne społeczeństw na całym świecie. Zorganizowane spotkanie jest jedną z wielu imprez organizowanych w całym kraju. Wspólnie składają się one na jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń z dziedziny telekomunikacji i teleinformatyki w naszym kraju.  W tym roku konferencji towarzyszyła wystawa przedstawiająca najważniejsze osiągnięcia polskiej informatyki na osi czasu. Wystawę można również obejrzeć w postaci elektronicznej pod adresem http://70-lat-informatyki.pl/wystawa.

Konferencję otworzyli prezesi regionalnych oddziałów PTI i SEP: Marek Bolanowski i Barbara Kopeć. Po oficjalnym otwarciu konferencji krótkie wystąpienia wygłosili Stanisław Kruczek - Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Prorektor ds. Infrastruktury i Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Rzeszowskiego dr hab. Józef Cebulski, prof. UR oraz Włodzimierz Marciński Prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Pierwsza część wystąpień poświęcona była rozwojowi społeczeństwa informacyjnego na Podkarpaciu jak również obchodom 70-lecia polskiej informatyki. W tej części zostały wygłoszone następujące referaty:

1. Działania Samorządu Województwa na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego.
    Sławomir Cynkar - Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
  2. Powstanie komputera ENIAC. Zarys historii polskiego przemysłu komputerowego. - Jerzy Nowak PTI
  3. System Bank krwi. - Andrzej Goleń PTI

Po przerwie w drugiej części spotkania zostały wygłoszone następujące referaty:

1. Światłowód, i co dalej?

Zbigniew Koper (Koła Pracowników Telekomunikacji SEP)

1. Rozwój usług szerokopasmowych na terenach wiejskich na przykładzie Spółdzielni Telekomunikacyjnej OST w Tyczynie. Stanisław Flaga – Prezes OST w Tyczynie
  2. Szyfrowana i bezpieczna transmisja dla Energetyki Smart Metering/Grid – platforma switchy modułowych H-500 Bitstream.  Paweł Gmur Bitstream

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie http://sdsi.prz.edu.pl, natomiast na stronie http://70-lat-informatyki.pl umieszczane są bieżące informacje związane z obchodami siedemdziesiątej rocznicy powstanie polskiej informatyki.