Strona: Statuetki PTI z okazji 70-lecia informatyki w Polsce / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

Statuetki PTI z okazji 70-lecia informatyki w Polsce

2018-11-21
Fot. W. Pondel

W roku 1948 roku podczas spotkania grupy matematyków i inżynierów podjęto decyzję o powołaniu zespołu, którego zadaniem było zbudowanie w naszym kraju maszyny matematycznej – prekursora dzisiejszych komputerów. Obchodzimy obecnie siedemdziesiątą rocznicę tego wydarzenia, traktowanego jako początek powstania polskiej informatyki (choć nazwa „informatyka” pojawiła się dopiero od 1968 roku).

Obchody organizowane przez instytucje i stowarzyszenia związane z branżą informatyczną odbywają się pod patronatem najwyższych władz państwowych i głównych mediów, a ich koordynacji podjęło się Polskie Towarzystwo Informatyczne. Pogram obchodów obejmuje konferencje, seminaria, hackathony, debaty publiczne i ogólnopolskie konkursy dla młodzieży.

Z tej okazji Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Informatycznego po rozpatrzeniu wniosku prezesa PTI postanowił przyznać statuetki z okazji 70‑lecia polskiej informatyki osobom i instytucjom, które wniosły znaczący wkład w rozwój informatyki polskiej.

Dr inż. Marek Bolanowski prezes oraz dr inż. Andrzej Paszkiewicz wiceprezes Podkarpackiego oddziału Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI), w imieniu ZG PTI,  w dniu 21 listopada br. podczas posiedzenia Rady Wydziału Elektrotechniki i Informatyki  wręczyli statuetki wyróżnionym osobom związanym z Politechniką Rzeszowską, których dorobek przyczynił się do rozwoju informatyki w Polsce.

Statuetkami uhonorowany został Wydział Elektrotechniki i Informatyki oraz:

  • prof. dr hab. inż. Leszek Trybus,
  • prof. dr hab. inż. Jacek Kluska,
  • dr hab. inż. Franciszek Grabowski, prof. PRz,
  • dr hab. inż. Marian Wysocki, prof. PRz.

 Gratulujemy!

Powrót do listy aktualności