Strona: System Komunikacji Migowej (SyKoMi) nominowany w konkursie „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki” / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

2019-01-23
Źródło: strona konkursu

System Komunikacji Migowej (SyKoMi) został nominowanych do nagrody głównej VI edycji konkursu Eureka!, którego organizatorem jest „Dziennik Gazeta Prawna”. Konkurs połączony jest z cyklem redakcyjnym pod nazwą „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”.

Twórcami systemu jest zespół z Katedry Informatyki i Automatyki w składzie: dr hab. inż. Marian Wysocki, prof. PRz (kierownik zespołu), dr inż. Tomasz Kapuściński, dr inż. Dawid Warchoł, dr inż. Joanna Marnik, dr inż. Mariusz Oszust.

SyKoMi jest systemem wspomagającym komunikację osoby posługującej się językiem migowym z osobą, która nie zna tego języka. Wypowiedzi migowe z danego obszaru tematycznego są obserwowane przez kamerę i na bieżąco tłumaczone przez komputer na język pisany lub mówiony. Tłumaczenie w drugą stronę ma formę filmu zbudowanego z wypowiedzi lektora języka migowego oraz informacji o charakterze ikonicznym, np. formularzy, map, planów pomieszczeń. Do rozpoznawania wypowiedzi migowych zastosowano metody sztucznej inteligencji.

W roku 2017 system zainstalowano w Urzędzie Miasta Rzeszowa, w Wydziale Spraw Obywatelskich, do wspomagania spraw związanych z wyrabianiem dowodu osobistego bez pomocy słyszącego asystenta/tłumacza.  Modułowy charakter systemu pozwala na jego wykorzystanie także do innych celów, w tym z użyciem tylko części modułów, np. gdy komunikacja dwustronna nie jest wymagana.

Twórcom systemu gratulujemy nominacji i życzymy powodzenia!