Strona: Finał warsztatów „Xamarin.Forms – szybka recepta na aplikacje” / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

Finał warsztatów „Xamarin.Forms – szybka recepta na aplikacje”

2018-01-16
, red.  A. Gerka, P. Dymora
Fot. A. Gerka

15 stycznia 2018 r. odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu warsztatów tworzenia aplikacji mobilnych „Xamarin.Forms – szybka recepta na aplikacje”. Spotkania odbywały się regularnie na Wydziale od 27 listopada i cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony studentów. Jednym z pomysłodawców cyklu wydarzeń był partner programu Asseco 3P, a zarazem student II roku Informatyki - Jakub Szatkowski.

Warsztaty realizowane były w ramach współpracy firmy Asseco ze Studenckim Kołem Naukowym Informatyków KOD oraz Rzeszowską Grupa .NET. Obok Jakuba Szatkowskiego współprowadzącymi byli także członkowie SKNI KOD, studenci: Edyta Brudzisz i Mateusz Wojtoń.

Oswajając się ze środowiskiem Visual Studio, uczestnicy warsztatów zgłębiali podstawy tworzenia aplikacji mobilnych - poznali m. in. wzorzec projektowy MVVM czy metody tworzenia prostych interfejsów graficznych za pomocą wbudowanych bibliotek Xamarina. W ramach kursu pokazano także jak prawidłowo zaimplementować REST Api od strony klienta, jak stworzyć modele bazodanowe oraz modele transportowe, a także jak korzystać z danych zapisanych w JavaScript Object Notation.

Podczas wydarzeń były przeprowadzane także konkursy. Wśród nagród ufundowanych przez firmę Asseco znalazły się m. in. powerbank, smartband i pendrive'y. Efektem kursu było stworzenie przez każdego z uczestników swojej pierwszej aplikacji mobilnej korzystając z platformy Xamarina. Podczas ostatniego spotkania studenci otrzymali także certyfikaty uczestnictwa.