Strona: Certyfikaty od Simensa / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

Certyfikaty od Simensa

2023-05-31
, red.  Jerzy Potencki
Uczestnicy uroczystości wręczenia certyfikatów firmy Siemens

Wręczenie certyfikatów

W dniu 25.05.2023 w siedzibie WEiI miała miejsce uroczystość wręczenia studentom ostatniego semestru studiów drugiego stopnia, kierunku Elektronika i telekomunikacja certyfikatów firmy Siemens „Printed Circuit Board Design Course”. Certyfikaty otrzymało z rąk dyrektora Software Engineering Siemens pana Tomasza Krzyżaka oraz dziekana WEiI Prof. Romana Zajdla 25 uczestników kursu z zakresu projektowania obwodów drukowanych. Była to już 11-sta edycja tych zajęć – rozpoczętych w roku 2010 – od samego początku prowadzona z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania Xpedition Mentor Graphics, a po zmianie właściciela – Xpedition Siemens EDA. Kursy te zainicjowane zostały i prowadzone były przez wszystkie edycje przez niżej podpisanego.

Tematyka kursu

W ramach zajęć uczestnicy zapoznają się z podstawami specyfiki projektowania wielowarstwowych obwodów drukowanych oraz praktycznie wykonują przykładowy projekt 6-cio warstwowej płytki układu. Xpedition jest powszechnie uważane za najlepsze dzisiaj narzędzie wspomagające procesy projektowe i wykorzystywane jest przez największe światowe korporacje elektroniczne. Oparte jest o wykorzystanie zdefiniowanych przez użytkownika reguł własności elektrycznych i fizycznych poszczególnych klas ścieżek i warstw, z wieloma elementami umożliwiającymi częściową automatyzację procesu projektowania, bardzo rozbudowane mechanizmy kontroli poprawności wykonania projektu (DRC – Design Rule Check) oraz możliwością pracy grupowej nad projektem - w czasie rzeczywistym – przez wielu projektantów jednocześnie. Dla studentów jest to doskonała okazja do poznania zasad projektowania przy jednoczesnej możliwości pracy na pełnej wersji oprogramowania z najwyższej półki światowej.

Jerzy Potencki