Strona: Konferencja OIP W Rzeszowie „ŚWIADOMY = BEZPIECZNY” / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

Konferencja OIP W Rzeszowie „ŚWIADOMY = BEZPIECZNY”

2023-03-28
, red.  Piotr Bogusz
Uczestnik konferencji podczas wystąpienia

O konferencji

W dniu 24 marca 2023 roku w auli Politechniki Rzeszowskiej odbyła się Konferencja Naukowa pn. „ŚWIADOMY = BEZPIECZNY” Nie daj się zaskoczyć – bezpieczeństwo i higiena pracy przy urządzeniach elektroenergetycznych zorganizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie przy współudziale Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej. Konferencję otworzył p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Rzeszowie Pan Karol Kucaj witając wszystkich przybyłych Gości. Następnie głos zabrał Jego Magnificencja Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik. Na konferencji wygłoszono następujące referaty:

Lista referatów

• „Organizacja bezpiecznej pracy w energetyce w kontekście zmian Prawa Energetycznego oraz regulacji prawnych dotyczących świadectw kwalifikacyjnych” – prelegent Pan Jacek Czech Nadinspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.
  • „Ochrona przeciwporażeniowa w sieciach elektroenergetycznych wysokiego napięcia”- prelegent: dr inż. Robert Ziemba – Politechnika Rzeszowska.
  • „Bezpieczeństwo w trakcie prowadzenia akcji ratowniczej w pobliżu linii elektroenergetycznych najwyższych napięć”- prelegent:  Pan Wojciech Mimiec przedstawiciel Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A.
  • „Prowadzenie prac eksploatacyjnych przy urządzeniach elektroenergetycznych z zachowaniem bezpieczeństwa i higieny pracy” prelegent: Pan Tomasz Pietrucha -przedstawiciel Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie.
  • „Dobór sprzętu ochronnego elektroizolacyjnego stosowanego podczas wykonywania prac eksploatacyjnych przy urządzeniach energetycznych oraz czasookresów badań i prób sprzętu jak i wymagań norm w tym zakresie” – prelegent: Pan mgr inż. Robert Dżugan Specjalista ds. rozwoju rynku w zakresie wytwarzania sprzętu elektroenergetycznego.

Tematyka referatów

• aspekty prawne związane z określeniem odpowiedzialności podmiotów przeprowadzających prace eksploatacyjne i remontowe w energetyce,
  • przegląd sposobów ochrony przeciwporażeniowej stosowanych w sieciach elektroenergetycznych wysokiego napięcia,
  • przykłady akcji ratowniczych na liniach wysokiego napięcia ze zwróceniem szczególnej uwagi na występujące zagrożenia,
  • zasady zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy podczas prac eksploatacyjnych urządzeń elektrycznych ilustrowanych wieloma przykładami,
  • omówienie sprzętu ochronnego ze szczególnym uwypukleniem niebezpieczeństwa używania starych urządzeń nie spełniających aktualnych norm.

Koło naukowe MEGAVOLT

Konferencję uatrakcyjniły pokazy Koła Naukowego MEGAVOLT działającego przy Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej, którego opiekunem jest Pan mgr inż. Sebastian Hajder.

Liczba uczestników

W konferencji uczestniczyło około 250 osób.