Strona: Spotkanie firmy Aptiv na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

Spotkanie firmy Aptiv na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki

2023-03-29
, red.  Jakub Wojturski
Studenci WEiI na spotkaniu z firmą Aptiv

O spotkaniu

W dniu 27 marca 2023 odbyło się spotkanie przedstawicieli firmy Aptiv Services Poland S.A. z Krakowa ze studentami Wydziału Elektrotechniki i Informatyki. Spotkanie miało charakter dwuczęściowy. W pierwszej części, merytorycznej, studenci zapoznali się podstawowymi zasadami funkcjonowania samochodów autonomicznych, głównych elementów z jakich składa się system autonomiczny oraz dowiedzieli w jakim kierunku zmierza rozwój samochodów wraz z infrastrukturą. W dalszej części przedstawiono informacje z branży automotive m. in. na czym polega praca zgodnie z Aspicem inaczej "V" modelem, AUTOSAREM, poziomami bezpieczeństwa ASIL oraz analiza FMEA. Na zakończenie przedstawiono kilka przykładowych projektów z wizualnym zapoznaniem się z hardware oraz zostały omówione naukowe aspekty z jakimi trzeba było się zmierzyć przy ich realizacji.

Możliwość realizacji praktyki

W drugiej części, organizacyjnej, przedstawiono studentom możliwości realizacji praktyk zawodowych oraz staży w firmie Aptiv. Omówiono jak wygląda proces rekrutacji, na co zwrócić uwagę podczas przygotowania CV, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz jakie stanowiska są potencjalnie najbardziej atrakcyjne dla studentów Wydziału (praca w obszarze software, embedded software, analizy danych, projektowania układów elektronicznych, projektowania płytek PCB, jakości i walidacji oraz testowania pojazdów autonomicznych). Aktualne oferty pracy dostępne są na stronie https://jobs.aptiv.com/location/krakow-city-jobs/29739/798544-858786-3094802/4.

Studenci pracujący w firmie Aptiv

Dodatkowo studenci kierunku Elektronika i telekomunikacja, zatrudnieni aktualnie w firmie – inż. Andrzej Nowak oraz inż. Jan Turoń opowiedzieli zebranym osobom o swojej ścieżce kariery zawodowej w firmie, przebiegu rozmowy rekrutacyjnej, początkowych dniach pracy w firmie, o projektach, które realizują razem z pracownikami firmy oraz o tym jak godzą obowiązki zawodowe z obowiązkami na studiach i życiem prywatnym.

Wydziałowy Kierownik Praktyk

Na spotkaniu obecny był również dr inż. Grzegorz Błąd, pełniący funkcję Wydziałowego Kierownika Praktyk, który przedstawił studentom podstawowe informacje na temat pracy Biura Praktyk na WEiI oraz przygotowania wymaganych dokumentów.

Podsumowanie

W spotkaniu uczestniczyło ponad stu studentów Wydziału. Spotkanie przygotował i prowadził dr inż. Jakub Wojturski z Katedry Metrologii i Systemów Diagnostycznych WEiI.