Strona: Warsztaty Aptiv / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

Warsztaty Aptiv

2023-04-19
, red.  Feliks Różak (Aptiv S.A.), Jakub Wojturski (KMiSD)
Studenci podczas warsztatów

O warsztatach

W dniu 17 kwietnia 2023 w Katedrze Metrologii i Systemów Diagnostycznych WEiI PRz odbyły się warsztaty przeprowadzone przez Pana Feliksa Różaka – pracownika firmy Aptiv S.A. z Krakowa. W warsztatach uczestniczyli studenci I, II i III roku studiów inżynierskich na kierunku Elektronika i telekomunikacja oraz student przebywający aktualnie na Politechnice Rzeszowskiej w ramach programu Erasmus+. Warsztaty prowadzone były w języku angielskim.

Zakres merytoryczny

Po wprowadzeniu teoretycznym studenci realizowali zadania praktyczne związane z komunikacją UART, I2C oraz SPI. Zostały omówione kwestie budowania sieci pod katem pojemności i przepustowości jak również zaprezentowano częste błędy towarzyszące projektowaniu połączenia pomiędzy urządzeniami. Dzięki wykorzystaniu oscyloskopów, umożliwiających dekodowanie informacji z poszczególnych magistral, studenci mogli zaobserwować i zdekodować informacje z poszczególnych magistral. Podczas zajęć wykorzystano płytki rozwojowe Nucleo z 32-bitowym mikrokontrolerem wyposażonym w rdzeń ARM Cortex M7 oraz pamięci szeregowe z interfejsami I2C oraz SPI. Do komunikacji wykorzystano aplikację na PC, przygotowaną specjalnie na potrzeby warsztatów.

Organizator

Organizatorem warsztatów był dr inż. Jakub Wojturski z Katedry Metrologii i Systemów Diagnostycznych WEiI PRz. W bieżącym semestrze firma Aptiv planuje przeprowadzenie kolejnych zajęć związanych z magistralami stosowanymi w przemyśle samochodowym oraz kursu podstaw programowania systemów wbudowanych.